matpriser.nu

Vår prisjämförelse

Vår prisjämförelse hjälper dig att göra kloka och genomtänkta beslut när du handlar mat på nätet. Vi jämför matpriser från de stora nätbutikerna Coop, MatHem, Mat.se, Ica, Hemköp och Willys.

1.

Billigast!

2.

+119 kr

3.

+141 kr

4.

+251 kr

5.

+274 kr

6.

+301 kr

Butik
Pris (exkl frakt och erbjudanden)
Frakt
Erbjudanden
Totalt
Mat.se1,891 kr0 kr-200 kr1,691 kr
Willys1,712 kr148 kr-50 kr1,810 kr
Coop1,753 kr79 kr 1,832 kr
Hemköp1,864 kr79 kr 1,943 kr
Ica1,965 kr0 kr 1,965 kr
Mathem1,992 kr0 kr 1,992 kr

Vanliga frågor

Nedan finner du uppdaterade priser på alla de varor som ingår i våra olika prisjämförelser.
Prisjämförelsen uppdateras en gång i veckan, men vi håller samtliga priser under kontinuerlig bevakning. Vill du ha information om tillfälliga erbjudanden eller rabatter, följ våra kanaler i sociala medier!

Just nu inkluderar vår jämförelse de sex stora handlarna som erbjuder fullsortiment på nätet. En handlare som ofta efterfrågas är CityGross. Eftersom de inte har fullt sortiment på nätet så erbjuder de inte alla varor i vår jämförelse. Vi tittar på om vi ska göra en särskild jämförelse med ett begränsar antal varor framöver.

Det finns också ett antal mindre aktörer, och dessa kan komma att inkluderas om intresset är stort nog. Hör av dig om du har någon handlare som borde vara med!

De stora matbutikerna har 10 000-tals olika varor, där många är svåra att jämföra på ett bra sätt. Den stora frågan är om det är samma kvalité på produkterna, men det kanske också handla om olika format, märken eller storlekar. För att man inte ska gå vilse har vi istället valt att ha jämförelser av varor som många handlar idag.

Tycker du att vi borde lägga till någon vara? Eller kanske göra en djupdykande jämförelse på en viss varugrupp? Kanske är det spännande med jämförelse och analys av kaffepriser eller varför inte hundmat? Hör av dig!

Vi strävar hela tiden efter att ta fram jämförelser som är så rättvisande som möjligt. Vi har en process från analys och kartläggning av vilka varor som är mest relevanta, till att sedan se till på vilket sätt de olika handlarna erbjuder varorna. Jämförelser försvåras ofta av det faktum att de olika handlarna har olika varianter av liknande varor. Det kan vara olika storlekar, märken eller kvalitet.

En fråga vi ofta får är om man inte kan ta fram en jämförelse med hjälp av varornas så kallade “jämförelsepris”. Argumentet mot detta är att de flesta varor inte säljs i lösvikt, utan färdigförpackade. Det är det faktiska priser för en jämförbar handling som vi är intresserade av!

Vi har valt att ta i beaktande de fraktkostnader som tillkommer om man handlar vår prisjämförelse. För mat.se och Mathem innebär det att fraktkostnader faller bort medan övriga leverantörer inte erbjuder alternativ där fraktkostnader inte tillkommer. ICA har olika priser beroende på vilken ICA-handlare man handlar för, där har vi gått efter priset som gäller i Stockholm. Kolla gärna in vår jämförelse för exakta fraktkostnader som tagits i beaktande eller kontakta oss gärna om du har några frågor!

Jämförelsen - vara för vara

Nedan finner du uppdaterade priser på alla de varor som ingår i våra olika prisjämförelser.
Produkt
Mat.se
Hemköp
Coop
Ica
Mathem
Willys
Avokado 2-pack Eko Klass 147.9554.9552.9559.9549.554.9
Lime Ekologisk 2-pack Klass 122.519.951122.3832.670.98
Salladsmix Roman Lollo24.526.9538.9529.9512.526.9
Sötpotatis Klass 120.7619.9817.4824.9827.519.95
Blåbär Frysta29.9524.9524.9526.9534.9523.5
Hackad Spenat Ekologisk Fryst16.517.9513.516.9532.9515.5
Kikärter13.9512.9512.9511.9515.510.5
Cashew Naturell56.534.9561.9562.9556.9532.5
Äpple Royal Gala Eko Klass 1019.9816.4819.9822.2218.95
Apelsiner Eko Klass 139.9534.9526.6419.9825.8129.9
Isbergssallad Klass 117.9813.7226.9727.4717.512.6
Kvisttomater Eko Klass 149.9544.9539.9534.9534.541.9
Tomater Eko Klass 123.9522.9524.9524.952120.9
Quinoa55.556.9554.9559.9546.9544.9
Bönpasta Fettuccine Grön32.534.9527.9529.9526.9526.9
Röda Linser27.522.9532.9521.9533.9521.5
Havregryn Eko19.9517.9522.9519.9517.9516.5
Rågbröd Mustigt19.9518.9526.9527.9532.9524.9
Granola Hasselnöt &amp49.9544.9539.9551.9550.9539.9
Tagliatelle All’uovo18.9521.9519.518.9519.9515.9
Jasminris39.9529.9529.9529.9534.9531.5
Färskpotatis Otvättad Klass 119.9539.9536.9577.6644.9536.9
Gurka Eko Klass 122.521.9527.9817.524.519.9
Mild Yoghurt Lätt Naturell Ekologisk 0,5%17.517.9516.518.951215.2
Mellanmjölk Ekologisk 1.5%12.9513.512.513.951213.7
Ekologisk 75%32.532.9529.9531.9532.9528.2
Herrgård 28% Mild67.1658.7453.1360.2771.954.87
Imat Matlagningsgrädde 13%11.9510.9510.9510.9512.59.25
Mozzarella Italiensk16.9515.9513.9515.9519.9514.9
Halloumiost2932.9532.532.9535.9522.9
Kvarg Naturell 0,2%14.515.9514.317.9515.959.9
Fetaost Ekologisk 23%31.528.9525.527.9527.9524.9
Laxfilé Fryst12011989.9591.95125119
Paprika Mix Eko Klass 149.9544.9544.9549.9544.544.9
Torskfilé Fryst48.9549.9547.9546.9549.9547.9
Kycklingfilé Tunnskivad Sverige72104.359.492.9789.9594.5
Nötfärs 12% Sverige69.9554.9554.9564.957058.9
Falukorv Ekologisk48.9553.9554.9553.9554.9548.5
Fläskfilé Vakuumförpackad Sverige109.4589.589.5114.512587
Köttbullar Mammas25.9523.9522.9524.9525.9522.9
Ägg 12p Frigående M/l Eko39.9538.9539.9541.9536.9536.9
Ketchup Mindre Socker/salt Ekologisk33.534.9526.9533.9534.9532.5
Olivolja Ekologisk68.566.9559.9561.9568.9569.9
Vitvinsvinäger27.526.9526.9525.9528.9513.4
Banan Eko Klass 126.4723.95021.9527.523.9
Hazienda Mörkrost Bryggkaffe Ekologisk57.9554.9552.9553.9558.9549.8
Mjölkchoklad Chokladkaka21.519.9518.519.9524.9517.9
Extra Professional Strong Mint Tuggummi14.9516.9513.516.951613.5
Vetemjöl Special Ekologiskt19.9528.9520.9528.9529.9524.9
Champinjoner Eko Klass 1181532.9529.952519.9
Broccoli Eko Klass 126.524.9524.9529.9534.524.9
Grönkål Klass 134.524.9529.95252325.9
Citron Eko Klass 151.858.3442.7964.7538.46